Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП.
От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.
Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на „Дон Жуан“ и „Андре Шение“, през 2026-27 г. - „Бохеми“ и „Тоска“ на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на „Симон Боканегра“ на Верди.
„Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен“, казва Рустиони. „Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността“, допълни
В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.
По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.
„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.
„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животни
Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.
Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.
По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.
По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало
В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.
Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа.
Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.
Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.
Премиерата е предвидена за 29 ноември.
Камелия Тодорова ще представи авторския си спектакъл „Моят глас“ в Пазарджик на 30 ноември в Драматично-куклен театър "Константин Величков", съобщиха от културната институция.
„Моят глас” е музикален спектакъл на Камелия Тодорова. Едно емоционално и вълнуващо пътуване през живота , което обединява музика, визуални картини и разкази по един неповторим начин, уточняват от театъра.
На фона на спомени от живота на Камелия Тодорова зрителите ще чуят едни от най-обичаните песни, сред които „Да е влюбен този свят”, „Ден и нощ”, „Не ме гледай така, момче”, „Прошепнати мечти”, както и най-известните изпълнения на джаз, рок, соул, фънк и арендби музика, разясняват организаторите на събитието.
Ден преди това, на 29 ноември, Камелия Тодорова ще представи спектакъла си в Габрово.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябва да са с минимална редакция с фотообработващ софтуер - да не са силно ретуширани и да не съдържат надписи, графики, рамки или дати. Фотосите не трябва да са участвали в други конкурси или да са публикувани в интернет, отбелязаха от Общината.
Крайният срок за предаване на снимките е 21 декември 2024 г., като това трябва да стане лично в ЦУТНТ или отпечатаните снимки да се изпратят на адрес Разград – 7200, ул. „Трапезица“№1 ЦПЛР Център за ученическо техническо и научно творчество.
Снимките ще се оценяват от компетентно жури анонимно – без членовете му да знаят кои са конкретните автори на участващите творби. Призьорите ще получат наградите си на изложба, посветена на Деня на Разград в навечерието на празника.
Пълният регламент на конкурса е публикуван на интернет сайта на Община Разград в секция ЦУТНТ, а за справки и информация желаещите да участват може да се обадят на тел. 0898 787 272 и 0876 261 545, уточниха от общинската институция.
Центърът за ученическо техническо и научно творчество стартира инициатива за насърчаване на деца и ученици да разкрият коледните си фантазии чрез приложно изкуство. Младите творци ще могат да приложат своите умения освен в изработването на коледни рисунки и картички и в направата на сурвачка или зимен макет.
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.
Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.
„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.
Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн
Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.
През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.
Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.
Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК.
„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в заплаха.
„От години се интересува